[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]Ako išli roky, tak sa postupne zvyšovala populácia ľudí v obciach a zmenšovala stavebná plocha. Išlo hlavne o lukratívne pozemky v mestách, kde bolo treba vyriešiť situáciu ako dostať viacej ľudí na menšiu plochu . Po prvej svetovej vojne sa začali v Európe objavovať prvé panelové domy. Začalo to v Holandsku, Nemecku a v Paríži. Na Slovensko tento nový trend bývania prišiel koncom 50tych rokov. Bolo to rýchle a lacné.
Panelový dom, slangovo panelák je dom vybudovaný zo železobetónových panelov. Hromadná výstavba bytov sa začala v roku 1948 v tzv. typoch. Bytové domy sa stavali podľa určitých pravidiel ktoré sa časom menili. Existuje viac ako 20 typov panelových výstavieb. Rozdeľovali sa napríklad podľa podlaží, tvarom či to boli radové alebo doskové domy a taktiež bodové a vežové paneláky. Vežový dom je typ schodiskového bytového domu ktorý ma 9 a viac poschodí.
Prvý panelák na Slovensku bol postavený v Bratislave na Kmeťovom námestí v roku 1955 kde stojí dodnes a stal sa technickou pamiatkou. Dnes oslavuje už 60te narodeniny a je stále vo veľmi dobrom technickom stave. So svojimi 6 poschodiami sa stal podstatnou a inšpiratívnou etapou v Slovenskom stavebníctve. Postavili ho za 3 mesiace a nazvali ho Montdom. Ani tu sa nezabudli použiť niektoré ozdobné prvky ktoré odrážali danú dobu. Po fasáde sa tiahnu ozdobné rímsy, časť chodieb je vykladaná umelým mramorom a v bytoch sú ozdobené aj rohy stien. Stavba jedného bytu na tú dobu vyšla cca 130 000 CSk čo je v prepočte približne 4 400 €.
Životnosť panelákov bola stanovená na takých 70 až 90 rokov. Pri výstavbe sa urobilo mnoho chýb či už z nedbanlivosti alebo z nekvalitných technologických postupov. Dnes však už môžeme aj staré paneláky prerobiť na plnohodnotné a kvalitné bývanie pre náročných. Vo veľkom sa zatepľuje, vymieňajú sa plastové okná, výťahy či staré rozvody. Prerábajú sa jadrá a dokonca sa niekde dajú prerobiť a dokonca aj dorobiť balkóny.
Aj keď boli panelové domy kedysi dosť chladné, fádne a ničím zaujímavé, dnes sa už stretávame s peknými a farebnými panelákmi ktoré nás ťahajú bývať do miest a sídlisk kde nám ponúkajú kompletnú občiansku vybavenosť.
Zaujímavosti :
- Byty boli bez ústredného kúrenia
- Niektoré bytové domy mali spoločné toalety
- Väčšina panelákov nie je vyššia ako 800 metrov nad morom.
- Prvé panelové sídlisko postavili v Bratislave na Račianskej ulici
- Najväčšie sídlisko na Slovensku a aj v strednej Európe je Petržalka v Bratislave.
- Štatisticky v paneláku býva každý druhý Slovák
Autor: Zuzana Madarászová[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”1556″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1559″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][vc_single_image image=”1561″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]